Fotó: Getty

Ezt ne hagyd ki! Dekoráld otthonod saját készítésű pompomokkal!

Meg persze egy ollóra, egy jelölő filctollra és kartonpapírra. De ez még így is szinte semmi. Ráadásul pompomot készíteni móka és kikapcsolódás, amibe ha egyszer belekóstolsz, nem tudsz majd leállni vele. Csak néhány perc, és máris kezedben tarthatod leendő faldekorációd, girlandod vagy kulcstartód központi elemét. És ha előbb kicsiben kezded, a próbakörökre sem pazarolsz el sok fonalat. Aztán ahogy belejöttél a pompom-gyártásba, nyugodtan vedd nagyobbra a méreteket.



Lássunk is munkához!

1. lépés: Készítsük elő a sablont! Ehhez a kartonpapírra, az ollóra és a tollra lesz szükségünk. Rajzoljunk fel két, nagyjából egyforma méretű C betűt a papírra, majd vágjuk is körbe őket.

2. lépés: Tekerjük fel a fonalat! Most fogjuk össze a két sablont, és kezdjük el feltekerni rájuk a fonalat (ne túl szorosan) egészen addig, amíg egy sűrű, tömött, mindenhol fedő “burkolatot” nem kapunk körülöttük. Ha szeretnénk csavarni egyet a dolgon, akkor egy adott ponton elvághatjuk a fonalat, és folytathatjuk egy másik színnel, vagy akár egyszerre is tekerhetünk két különböző színűt, hogy izgalmas mintát kapjunk végeredményül. Fontos, hogy sehol nem kell csomót kötnünk a fonalakra, ha új színnel akarjuk folytatni, egyszerűen vágjuk el az elsőt, és ugyanott folytassuk a következővel. Hagyjunk annyi helyet a sablonok és a fonal között, hogy oda majd az olló hegye kényelmesen beférjen.

3. lépés: Vágjunk le egy darabot a fonalból! Ezzel kötjük majd össze a két körbetekert sablont. Most azonban még nincs rá szükségünk, úgyhogy tegyük félre, de maradjon karnyújtásnyi távolságban.

4. lépés: Vágjunk! Előbb tömörítsük be jól a fonalat a C alakú dupla sablon közepére mindkét oldalról. Most fogjuk meg az ollót, annak hegyét óvatosan csúsztassuk be a két sablon közé, és óvatosan kezdjük el kettévágni a fonalat a C betű vonalán.

5. lépés: Csomózunk! Most vegyük kézbe a korábban levágott fonaldarabot, és a C betű két végén kezdve óvatosan csúsztassuk be a két C alakú sablon közé egyik, majd másik oldalról is. A cél, hogy középen meg tudjuk kötni a mostanra már ezer darabra vágott “fonalburkolatunkat”. Ha körbeértünk, egy erős, dupla csomóval rögzítsük a helyzetet.

6. lépés: Vegyük ki a sablont! Ha a csomóval rögzítettük a fonaldarabokat egymáshoz, óvatosan kicsúsztathatjuk a két sablont. Ha ezzel megvagyunk, rázzuk össze a pompomra egyre inkább hasonlító fonalkötegünket, hogy egyenletesen elrendeződjenek a szálak.

7. lépés: Nyírjuk formára! Ahogy a kezünkben tartjuk a gömb formára borzolt pompomot, nézzük át alaposan, és a kilógó szálakat vágjuk vissza. A cél, hogy szabályos gömb formát kapjunk. Ezen belül a fonalak hosszúságát mi magunk határozzuk meg. Ha hosszabbra hagyjuk azokat, akkor puhább pompomot kapunk, ha rövidebbre vesszük őket, akkor sokkal tömöttebb lesz a végeredmény. Fontos szempont ehhez: minél többet vágunk, annál kerekebb gombócot kapunk. Igazi türelemjáték.

És egy jó tanács: mivel ezen a ponton könnyen alakul ki káosz a munkaterületünk körül, érdemes egy zacskót vagy egy zsákot előkészíteni, amibe gyűjteni tudjuk az apró fonalvégeket.

8. lépés: Fűzzük fel őket! Ha legyártottunk néhány tucat pompomot, elkezdhetjük felfűzni őket. Egyszerűen egy tű segítségével vezessünk át egy vékony fonalat azok közepén. A gombócok következhetnek szorosan egymás után is, de akár apró, a cérnára kötött csomók segítségével szüneteket is iktathatunk be közéjük – a gócokkal akadályozva meg, hogy összecsússzanak.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.