A fűtőtest desingelem is lehet

A fürdő felfűtése

Amíg a lakás nagy részében a legtöbb családtag jól viseli a drága gáz miatt a mindössze 20 fokra fűtött, és nem 22-24 fok körül tartott hőmérsékletet télen, addig a csecsemő szobája és a fürdőszoba mindig amolyan szent hely, tehát kivételt képez a szigorú rendszabályok alól. Mivel a fürdőszobákat általában a leghidegebb északi, északnyugati fal felől helyezik el, így ebben a helyiségben nagyon oda kell figyelni a megfelelő hőmérsékletre. Bár nagyszüleink és dédszüleink még legtöbbször lavórban mosdottak, ezt jól begyújtott kályha mellett tették. Igaz, ma már a kályhák kikoptak, a fürdőszoba melegítése a tervezők részéről nagy odafigyelést igényel.

Az alapok

Megoldások a fürdőszoba fűtésére

  • hagyományos radiátor központi fűtéssel
  • törülközőszárító radiátor központi fűtéssel (egyszerűbb vagy dizájnmodell)
  • padló- és/vagy falfűtés központi fűtéssel
  • padló- és/vagy falfűtés napkollektoros fűtéssel
  • mobil elektromos fűtőtest (akár kiegészítésként, rásegítésként)
  • modern, csempe alá építhető, 1-2 milliméter vékony, elektromos fűtőszálakkal
  • légfűtéses kandalló bekötésével
  • hőszivattyúval (passzívházakban)

Fontos! Az ideális páratartalomnak 55 százalék alatt kell maradnia a fürdőben is, így minden fürdést követően szellőztessünk, vagy építtessünk be erős szellőzőventilátort. Ebből lehetőleg olyan modellt válasszunk, amely csak működéskor nyit a szabadba, hogy ne hűljön ki a fürdő, illetve ne kelljen feleslegesen sokat fűteni az ott ideális 22-23 fokos hőmérséklet eléréséhez.

Alapszabály, hogy a fürdőbe a fűtésrendszer kritikus méretezésekor a szakemberek 22 fokkal, a nappaliban 20, míg a hálószobákban 16-17 fokkal számolnak. Magyarán a fürdő fűtését kissé túlméretezik, hogy amikor a nappaliban 20 fokot állítunk be a termosztáton, akkor a fürdőben 2-3 fokkal melegebb legyen. Ha nem is méretezik nagyobbra a fűtőtestet, az azért lehet, mert a kisebb lakásokban éppen a fürdőbe szokták elhelyezni a gázkazánt, ami egyúttal be is fűtheti a kis helyiséget.

A nagyobb alapterületű fürdőkbe padló- és/vagy falfűtést is ki lehet alakítani. Mind hagyományos, e célra szolgáló fűtéscsövekkel, mind pedig modern, hősugárzó lapokkal, amelyet a csempék alá lehet beépíteni. Az előbbi megoldás nagy előnye, hogy a padlóban és a falban elrejtett fűtés alkalmas a napkollektorral ellátott vagy segített fűtésrendszerek üzemeltetésére is. Ezek működtetéséhez ugyanis nem kell nagyon forró, 55–65 fokos fűtési meleg víz, elegendő a 40–45 fokos is. Az energiatakarékos passzív vagy félpasszív házakban így ősszel és tavasszal megspórolható a fűtésrendszer beindítása úgy, hogy a fürdőben mégis kellően meleg van. Passzív minősítést el nem érő, de az átlagnál jobban szigetelt modern házakban is kialakítható olyan rendszer, hogy a meleg vizet és a fürdőszoba fűtését még szeptember–októberben, illetve március–áprilisban is napkollektorok biztosítsák. Ilyenkor a ház többi helyiségének fűtésére egy kandalló vagy egy cserépkályha is szolgálhat, amely nemcsak hangulatos, de hatról három és fél, négy hónaposra rövidítheti azt az időszakot, amikor a hagyományos gázfűtésnek dolgoznia kell.

Választhatjuk a hagyományos radiátort is

Választhatjuk a hagyományos radiátort is

Bajos páratartalom

A passzívházakban gázfűtést nem nagyon szoktak kialakítani, azt talajhőszivattyúval, napkollektorokkal és a természetes napsugárzás melegítő hatásának kihasználásával oldják meg. A nagyon hideg telekre, a biztonság kedvéért, esetleg beszerelnek néhány elektromos fűtőtestet, de ilyen esetben áramtermelő napelemekkel mindenképpen felszerelik a házat, hogy az energiamérleg ne boruljon fel. Persze a fürdőben szükséges meleg előállítása itt sem maradhat el, ám kritikus a szellőzés kérdése, hiszen egy passzívház szinte légmentesen zár.

A fürdőszobában viszont 80-90 százalék környékére is felszökhet a páratartalom, amit viszont minden egyes fürdést követően vissza kell nyomni a természetes, 45–55 százalék közötti értékre. A hipermodern passzívházakkal szemben a régi fürdőkben sem mindig elegendő a szellőzés, különösen, ha a felújítás során új, nagyon jól záró ablakokat, ajtókat építettek be. Az sem ritka, hogy szükség van egy erősebb ventilátor beszerelésére, ha nem akarunk minden egyes zuhanyzás vagy fürdőzés után hosszú percekig szellőztetni.

Visszatérve a fűtés kialakítására: már a fürdőszobai fűtőtestekből is olyan elképesztő a választék, hogy lehetőség van arra, hogy mondjuk a törülközőszárító „radiátorszobor” fürdőnk igazi díszévé váljon. Azért vigyázzunk, el ne szaladjon velünk a ló, akad ilyen berendezés százezrekért is. A dizájn-fűtőkészülékek nemcsak drágák, de javításuk pár év elteltével reménytelen lehet. Cseréjük pedig igen körülményes. Az egyedi méretű radiátorokhoz a fali csempét kell fúrni, vágni. Magyarán, ha évek múltán nem kapunk ugyanolyan méretű készüléket, akkor később éveken át nézhetjük az előző szett helyének csempéken ejtett „sebeit”, vagy pedig lecseréltethetjük az érintett terület burkolatát. Ezért sem árt, ha az ilyen vásárlást ismert, megbízható gyártónál ejtjük meg. n

iStock_000003689974Medium

A padlófűtés lehetséges alternatíva

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.