Ha kevesebb fény éri a növényeket, kevesebb vízre van szükségük

1. FÉNY: A telet mi magunk is behúzott függönyök, leeresztett redőnyök között vészeljük át, hogy benntartsuk a meleget. Nos, a növényeknek ez nem jó. Télen tedd át őket a lakás napfényes, déli fekvésű pontjára, pláne, ha télen is virágzó növényekkel (például orchidea) szereted magad körbevenni.
Tipp: Azért van jó hírünk is. Néhány szobanövény kifejezetten jól tűri a száraz, meleg, fényszegény körülményeket, ilyen az anyósnyelv vagy a könnyező pálma.
2. ÖNTÖZÉS: Tedd a cserepeket egy tálra, amelyet folyami kaviccsal vagy agyaggranulátummal töltesz meg. Önts a kavicsokra rendszeresen vizet. Ebben az időszakban jobban figyelj oda a locsolásra, télen ugyanis a túlöntözéssel elpusztíthatod a szobanövényeket. Lebegjen mindig a szemed előtt, hogy amikor a növényeknek kevesebb fény jut, kevesebb vízre van szükségük.
Tipp: Hideg csapvízzel ne öntözd a szobanövényeket – nemcsak télen, de egész évben ügyelj arra, hogy a növények állott vizet kapjanak.
3. PÁROLOGTATÁS: A fűtési szezonban a lakások páratartalma csökken, de a növényeknek ekkor is szükségük lenne párára. Használj párásító berendezést, vagy helyezz a fűtőtestre vízzel teli edényt. A virágcserepek alá tegyél egy nagyobb alátétet, amelyet mindig tölts fel vízzel, így a növény környezetében is páradúsabb lesz a levegő.
Tipp: Kézi vezérlésű párásító módszer, de bevált trükk, ha naponta párszor egy permetező flakonból vizet spriccelsz a növények levelére.
4. SZELLŐZTETÉS: Szellőztetned muszáj, még télen is! A szellőztetés legyen rövid, de rendszeres. Ha a növények túl közel lennének a szabad levegőhöz, vidd beljebb, vagy takard le őket, hogy közvetlen hideg levegő ne érje őket.
Tipp: Hasznos lehet egy görgős tároló beszerzése, amin a téli időszakban könnyen mozgathatod a szobanövényeidet.
5. TÁPOLDATOZÁS: A tápoldatozást a téli hónapok alatt elhagyhatod, mert a növények télen nyugalmi állapotban vannak. Ez alól kivételt képeznek a télen virágzó növények, mint a ciklámen, a mikulásvirág, a karácsonyi kaktusz, az azálea, vagy az orchideák.
Tipp: A növekedésserkentést metszéssel és márciusig átültetéssel se segítsd elő. Ha nagyon tennél valamit a növényeidért, az elsárgult, elszáradt leveleket és az elnyílt virágokat távolítsd el róluk.
+1. PORTALANÍTÁS: A leveleken lerakódott por és piszok szintén káros lehet növényeknek, így érdemes a leveleket havonta egyszer egy tiszta vizes ruhával jó alaposan áttörölnöd, a kisebb növényeket zuhannyal megtisztítanod.
Tipp: Lehetőleg felejtsd el a levelek sörrel való lemosását és a levélfényt, mert ezek csak még jobban eltömítik a növény légzőnyílásait.