Tudtad, hogy a rosszul csukódó ablakok miatt a fűtési energia 30%-a eltűnhet?

Így javítsd meg te magad a rossz nyílászárókat

A régi ablakok problémája, hogy húznak, a vetemedések, rossz illesztések miatt nagy rések alakulnak ki, így a hőátbocsátás akár három-négyszeresére is nőhet. A nyílászárók hőszigetelő képessége – tudjuk – sokkal kisebb, mint a falaké. Lényeges, hogy amennyiben a nyílászárók állapota rossz, a réseken távozó levegővel akár a fűtési energia 30 százaléka is távozhat. Ebből adódik, hogy az ablak réseinek tömítése tél előtt nem várhat. Alapvédelem a dupla ablakok közé vagy elé hosszúkás párna, az úgynevezett huzatfogó, ami megfogja az ablakok alatt behúzó hideget.
Ha ez kevés, érdemes házilagosan elvégezni az üzletekben kapható réstömítések és szigetelőcsíkok segítségével a huzatfogást. A kezdeti felszögelős megoldás óta sokat változott a világ. A 80-as évekre eljutottunk a ragasztható szivacscsíkokig, majd jöttek öntapadós polifoam és gumicsíkok, ahol megint csak a ragasztás volt az egyik kényes pont, a másik, hogy elég gyorsan, 2-3 év alatt elöregedtek. Népszerű lett a sziloplaszt is, mint olcsó szigetelőanyag, mára pedig eljutottunk oda, hogy a szigetelőanyag immár szilikon, egy nútba kerül, nem ragasztással, hanem marás után helyezik be oda.

Huzatfogó mint elsődleges védelem

Huzatfogó mint elsődleges védelem

Huzatfogás bemarásos technológiával

A változó átmérőjű szilikoncsíkban levegő van, így teljes mértékben felveszi a megfelelő formát. Ahol nagyobb a rés, oda vastagabb, ahol kisebb, oda nagyobb átmérőjű csíkot lehet, illetve kell helyezni. Mivel nem ragasztják, csak beleillesztik a nútba, bármikor kivehető, visszatehető, ami például mázolásnál jól jöhet, ilyenkor azonban vigyázni kell arra, hogy a horonyba ne kerüljön a festékből. A nútmarás üvegcserével még minőségibb változást hozhat. A csere során a hagyományos ablaküveget speciális kétrétegű hőszigetelő üvegre cseréljük, a hatást hővisszaverő fóliával és hőszigetelő gáztöltéssel javíthatjuk. Az egész művelet a fent leírt bemarással együtt egyébként nem sokkal bonyolultabb, mint felragasztani egy szivacscsíkot, akár saját kezűleg is megoldható, igaz, eszközigényes. Kell hozzá két bak, egy felsőmaró, aminek kezeléséhez némi tapasztalat szükséges. Ha egy teljes lakást megfelelően leszigetelnek ezzel a technológiával, akkor az akár 2-4 °C fokos hőmérséklet-emelkedést is eredményezhet télen a huzat megszűnése következtében, ami aztán 15-20 százalékos költségmegtakarításban jelentkezik.

Szilikoncsík

Öreg nyílászáró javítása

Tudtad-e, hogy…

  •     a legtöbb, mindmáig fennmaradt ablak kapcsolt gerébtokos (befelé-nyíló, kettős üvegezésű) 155 éves?
  •     sokszor ablakaink csupán azért nem záródnak jól, mert túl sok festék van rajtuk?
  •     a rosszul záródó ablakok esetén egy barkácsáruházakban kapható horonygyaluval legyalulhatunk az ütközőfelületből annyit, hogy az ráfeküdjön a másik felületre és végül ablakunk jól zárjon?
  •     egy családi házban az összes ablak passzítása és a szigetelőcsíkok felragasztása 100 ezer forint körüli összegből megoldható, a teljes körű nyílászárócsere viszont a választott minőségtől függően legalább egy–másfél millió forint?
  •     a teljes lakás huzatmentesítésével sok rejtett szellőzőnyílást is megszüntetünk, azonban a bojlernek, kandallónak, kályhának szüksége van a megfelelő mennyiségű friss levegőre a biztonságos működéshez?
  •     új üvegezésnél figyelni kell arra, hogy a régi ablakok nem mindig bírják a modern, nehéz üvegtáblákat? Ha be is teszi őket egy szakember, akkor is elképzelhető, hogy hamarosan rosszul fognak záródni, mert folyamatosan vetemednek a hatalmas tömeg miatt. n

    Szilikoncsík

    Szilikoncsík

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.