Fotó: Europress

Spórolási tippek a fűtési szezonra

Öltözz fel jobban
Persze, nem kell nagykabátban ülni otthon, de minek többet fűteni azért, hogy aztán kisnadrágban ülhess otthon, és még úgyis csurogjon rólad a víz? Öltözz fel jobban és tekerd lentebb a fűtést!

Annyit szellőztess, amennyit muszáj
Óvatosan a szellőztetéssel is. Persze, a friss levegő kell, de ha igazán friss levegőre vágysz, sétálj egyet. Komolyra fordítva a szót: inkább rövid ideig szellőztess, de többször. Tárd ki az ablakot, ha kell az ajtót is 3-4 percre, hogy gyorsan tudjon cserélődni a levegő, viszont a falaknak nincs idejük lehűlni.

Hány fok legyen?

  • A konyhában: 16-18 fok

  • A fürdőszobában: 20-22 fok

  • A nappaliban: 20 fok

  • A hálószobában: 18 fok

  • A gyerekszobában: 22 fok

Ne fűtsd túl a lakást
Szeretjük magasabbra csavarni a fűtést, mint amennyi szükséges. Pedig tudtad, hogy például hűvösebb hálószobában sokkal jobbat fogsz aludni? Pedig így van! Arról nem is beszélve, hogy ha csak 1 fokkal lentebb veszed a fűtést, akkor 5-6 százalékkal csökkentheted az energiafelhasználást.

Tedd szabaddá a radiátor környékét
Ne legyen a radiátor előtt szekrény vagy komód, ne a radiátoron száríts törülközőt és a macska se azon pihenjen.

Ha nem vagy otthon, vedd lentebb a fűtést
Felesleges melegíteni a lakást, ha nincs otthon senki. De azért ki se hűljön. 4-5 fokkal vedd lentebb a termosztátot, csavard lentebb a fűtőtestet, így nem hideg lakásba érsz haza. Csak aztán ne felejtsd el visszatekerni!

Cseréltesd ki a nyílászárókat
Ha már túl régiek az ajtók és az ablakok, érdemes lecserélni őket, ugyanis feleslegesen fűtöd a lakást, ha a rossz nyílászárókon ömlik ki a meleg. Az utcát meg minek fűteni!?

Csukd be a belső ajtókat
Ha egyenletes meleget szeretnél az egész lakásban, hagyd nyitva a belső ajtókat. Viszont ha mondjuk a nappaliban szeretnéd bent tartani a meleget, akkor csukd be az előszobába, illetve más helységekbe nyíló ajtókat, így bent marad a nappaliban a meleg.GettyImages-528070225

Éjszakára húzd le a redőnyt és a vastag függönyt
Ezzel is szigetelheted a szobát. Ha nincsenek növényeid és állataid, érdemes ezt napközben is megtenni. Kivéve, ha hét ágra süt a nap, mert akkor bizony hagyd, hogy besüssön.

Húzd el a függönyt, ha süt a nap
Igen, ez bizony egy külön pontot is megér. Ha süt a nap, húzd el a függönyöket és tekerd lentebb a fűtést, hogy egy picit a nap melegíthesse a szobá(ka)t.

Tartsd karban a fűtőrendszert
Ha rendszeresen portalanítod és légteleníted a rendszert, akár 10-15 százalékkal is csökkenhet a fogyasztás.

Párologtass
Mivel a nedves levegőt melegebbnek érezzük a száraznál, így érdemes párologtatót beszerezni a hidegebb helységekbe. De akár egy tál enyhén sós víz a radiátor mellett is elég lesz.

Vastag függöny, vastag szőnyeg
A hűvös hónapokra szerezz be vastag függönyöket az ablakokra, a konyhába, előszobába, vagyis azokba a helységekbe, ahol hideg burkolat fedi a padlót pedig teríts le szőnyeget.

Hővisszaverő fólia
Érdemes hővisszaverő fóliát tetetni a radiátorok mögé, mert ezeknek köszönhetően a radiátor nem a falat fogja fűteni.

Hőszigetelés
Érdemes megfelelően szigetelni az ingatlant kívül, és a biztosabb hatás érdekében belülről is. Nem két fillér, de hosszútávon megéri.

Fűtés korszerűsítés
Bár nem olcsó mulatság, de hosszú távon a szigetelés mellett a másik legkifizetődőbb a fűtés korszerűsítés.

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok és Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!
<< Ezt ITT tudod megtenni! >>

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.