Forrás: realsimple. com

7 tuti tipp a trükkös kosz ellen – Így tartsd tisztán a lakás legnehezebben hozzáférhető pontjait!

1. Távirányító
Akár hisszük, akár nem, a távirányítón jóval több baktérium található, mint számos más háztartási eszközön, ezért is különösen fontos a tisztán tartása. Legalább minden héten egyszer sűrített levegő segítségével távolíts el a morzsaszemeket és egyéb szennyeződéseket a gombok közül.

2. Árnyékoló
Kevés bosszantóbb dolog van egy fehér árnyékoló redőibe beülepedett pornál. A hatékony fegyver ellene viszont annál egyszerűbb. Nem kell hozzá több, mint egy fehér pamut kesztyű, valamint egy lavór meleg víz és ugyanannyi ecet. A vízbe mártott kesztyűvel futtassuk végig az ujjainkat egyesével valamennyi zsalugáterlapon. Ügyeljünk arra, hogy amint az ecetes vizünk kezd nagyon koszossá válni, cseréljük ki, hogy az ne veszítsen a hatékonyságából. Amint ezzel megvagyunk, töröljük át a felületet egy száraz ruhával, hogy ne maradjon vízfoltos.

3. Mennyezeti ventilátor
Mielőtt nekilátnánk újjá varázsolni a mennyezeti ventilátorunkat, győződjünk meg arról, hogy áramtalanítottuk a berendezést. Ha ezzel megvagyunk, terítsünk egy darab rongyot vagy újságpapírt a ventilátor alá – kb. a fesztávolság kétszeresének megfelelő részre -, hogy a lehulló por ne közvetlenül a padlón landoljon. Töltsünk meg egy szórófejes dobozt vízzel és ecettel, majd az így kapott elegyet gazdagon permetezzük egy régi párnahuzatba. Egy magas létrán állva aztán lapátról lapátra haladva portalanítsuk azok felső részét, méghozzá úgy, hogy a párnahuzatot ráhúzzuk a lapátra, majd jobbra-balra mozgatással gyakorlatilag ledörzsöljük róla a rárakodott porréteget. Azért fontos ez, mert a kosz így nem a fejünkre, hanem a huzatba fog hullani.

4. Billentyűzet
Kutatások kimutatták, hogy egy átlagos billentyűzet ötször olyan koszos, mint egy vécéülőke. Leginkább azért, mert míg utóbbit rendszeresen takarítjuk, előbbit szinte soha. Tehát épp itt az ideje. Először is húzzuk ki a gépből a klaviatúrát, vagy távolítsuk el belőle az elemeket. Majd fordítsuk fejtetőre és óvatosan rázogassuk, hogy mindaz, ami magától is távozna, távozhasson. Ha ezzel megvagyunk, fordítsuk vissza a billentyűzetet, és sűrített levegő segítségével menjünk végig egyesével a gombok között, hogy a makacsabb morzsa- és porszemek is megadják magukat. Létezik már a ragacsos megoldás is: egy gitt-szerű anyag segítségével gyakorlatilag kiragadhatjuk a szennyeződéseket a billentyűzet belsejéből. Ha a munkahelyünkön más is használja a számítógépünket rajtunk kívül, ajánlott néha fertőtleníteni is egy UV pálca segítségével. Másodperceken belül hat, és nem igényel különösebb erőfeszítést sem. Ismételjük ezt meg ezt a műveletsort legalább havonta egyszer – de ha gyakran étkezünk a billentyűzet közelében, inkább ennél gyakrabban.

5. Matrac
Az ágy rendbetételét kezdjük a fedőmatraccal. Ha foltos, áztassuk be, mielőtt a mosógépbe raknánk, majd a megengedett legmagasabb hőfokon, egy csésze ecet hozzáadásával mossuk ki. Amint a program lejárt, tegyük a szárítógépbe néhány tiszta teniszlabda kíséretében, amelyek segítenek visszanyerni a formáját. Ezt követően néhány órára tegyük ki a friss levegőre is, hogy teljesen átszellőzhessen. Magát a matracot szódabikarbóna segítségével frissítsük fel: egyenletesen dörgöljük át vele a felületet, hogy a szemcsék magukhoz vonzhassák a porszemeket és lerakódott szennyeződéseket, egyúttal szagmentesítsék a szövetet. A következő alkalommal, amikor tiszta ágyneműt húzunk fel, porszívózzuk ki a port a szövetből.

6. Radiátor
A radiátor körül könnyen felgyülemlik a por, ami aztán megnehezíti a szabad légzést a szobában. Ha azonban elkezdjünk megbolygatni, könnyen felkavarodik, ördögi kört indítva ezzel. A túlzottan vastag porréteg a fűtés hatékonyságát is ronthatja, ezzel pedig megterheli a családi költségvetést, már csak ezért is fontos, hogy hatékonyan lépjünk fel ellene. A tiszta radiátort jelentő megoldás nagyon egyszerű, ráadásul elég évente kétszer megismételni. Nincs szükségünk másra, mint egy egyszerű üvegtisztító kefére. A fűtőtest lapjai közé egyesével nyúljunk be a kefével, hogy a lapokra tapadt port lesöpörhessük onnan. Amint a végére értünk, alaposan porszívózzunk fel, hogy az ne kerülhessen vissza a levegőbe.

7. Egér
A billentyűzethez hasonlóan a számítógéphez csatlakoztatott egér is könnyen válik baktérium-tanyává. Legalább egyszer minden hónapban sűrített levegővel fújassuk ki az alján található redőkbe ülepedett port. A felső rész és az egérpad tisztán tartásához egyszerű háztartási fertőtlenítő kendőt használjunk, majd töröljük át egy tiszta, száraz, szöszmentes ruhával.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.