Az eresz alá pakolva látványos dekoráció

Így rendelj tűzifát!

1. Mi a rendelés buktatója?

Az, hogy a mennyi sosem annyi. A kifizetett mennyiség sokszor nincs összhangban a leszállítottal. A teherautóval házhoz hozott tüzelő eladói közül sajnos tízből 6-7 alkalommal csúnyán becsapják a fogyasztót. A fatelepeken gyakori, hogy trükköznek a mérésnél, vagy egyszerűen locsolják a fát, azaz részben vizet adnak el. A házhoz jövő teherautóknál pedig – szemérmetlen módon – jellemzően 20-30, néha 50 (!) százalékkal kevesebb a tüzelő, mint a hanyagul rámondott m3-es mennyiség. Így pedig semmivel sem olcsóbb a gáz alternatívájaként vásárolt fa. Tíz, a teherautóra rakott ömlesztett m3 ráadásul legfeljebb hét összerakott m3-nek felel meg, így ezt a trükköt is sokszor kihasználják.

2. Milyen egységben lehet fát venni?

Kétféle egységben árulnak fát. Köbméterben, ami lehet ömlesztett köbméter és rakott köbméter. Egyféle rakott köbméteres megoldás a kalodás tűzifa, ami 1,7 rakott köbmétert jelent, de veheted mázsára, ami nem ajánlott. Azt leborítják a házad elé és arról senki nem mondja meg, mi a súlya, lakossági szinten nincs ember, aki leméri.

3. Hogyan védheted ki a trükközést?

Két biztos módszer létezik erre: mindig m3-re, sohase súlyra vásárold a fát. Egy egyszerű mérőszalag segítségével mérd le a kaloda vagy a teherautó belső méretét. Esetleg menj saját vagy bérelt utánfutóval, furgonnal, személyautóval a m3-es fáért. A másik mód, hogy szabályosan bezsákolt brikettet vegyél. A brikett préselt keményfa, jó a fűtőértéke, sokáig tartja a hőt, hosszan parázslik.

4. Milyen egységben vedd a fát?

Érdemes lehet kalodában rendelt fával felfűtened a lakást, majd brikettre váltani és annak segítségével tartani a hőt.

5. Milyen fával érdemes tüzelned?

A kandallóhoz száraz, 20 százalékos nedvességtartalmú, két évig szárított tűzifa (akác, tölgy, kőris, bükk) a legoptimálisabb. A felhasználás előtt egy-két nappal vidd be a lakásba, hogy ott lehetősége legyen tovább száradni. Ha a két legkedveltebb fajtát nézzük: az akác könnyen és gyorsan ég, sárgás lánggal, míg a bükk lassan ég és rózsaszínes lángnyelveket produkál.

6. Mi lesz, ha nedves fával fűtesz?

Szigorúan tilos friss fával fűteni: legalább egy teljes éven át szárítani kell azt. A friss fa eltüzelése megint csak ugyanannyiba kerül, mintha gázzal fűtenél! A tüzelőszállítókkal való megállapodás során érdemes résen lenni, a frissen vágott akácra például könnyedén rámondhatják, hogy fél éve vágták. A nedves fa nemcsak a tüzelő berendezésnek árt és lassabban ég, de a fűtőértéke fele (!) is lehet a száraz fáénak.

7. Érdemes-e barkácsáruházakban, benzinkútnál fát venned?

Nem, az előre csomagolt fa méregdrága, az egy szezonban csak néhányszor használt látványkandalló begyújtásakor érdemes csupán ilyet vásárolni. Az ár kis kiszerelésű hasított fa esetén háromszorosa is lehet a fatelepeken kapható fáénak! A tűzifa m3-e megközelítőleg 18-23 000 Ft között mozog, ehhez jön hozzá a szállítás díja.

8. Akkor végül is hol érdemes fát vásárolnod?

Keresd meg a legközelebbi erdőgazdálkodót. Az erdészetektől vásárolt fa biztosan legális, megbízható forrásból származik. Fontos, hogy a tűzifát mindig számlára vásárold, ezzel véded a hazai erdőket is, a platóról vásárolt fa sokszor illegális eredetű. n

A tüzifát érdemes inkább köbméterre venned!

A tűzifát érdemes inkább köbméterre venned!

Forrás: www.johnlewis.com, www.toa.st

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.