A dizájnbetlehem

Ide született a kis Jézus

Jászolkiállítás a Néprajzi Múzeumban

December 6. és január 11. között látogatható a Néprajzi Múzeumban a 21. Betlehemi jászolkiállítás. Itt az elmúlt két évtized kiállításain megismert, hagyományosnak tekinthető anyagok és technikák – például fafaragások, kőszobrok, csuhéjelenetek, kerámiaszobrok, hímzések, szőttesek, ikonok, intarzia, tűzzománc-ábrázolások, festmények, mézeskalács munkák, gyöngyfűzések, patchwork alkotások – mellett idén megjelent egy új anyag és technika is: a rozsdás “ócskavas” újrahasznosításából készült betlehemi jelenet, ami a kiállítás egyik legérdekesebb darabjának számít, s arra utal, hogy betlehem tulajdonképpen bármilyen anyagból elkészíthető. Minél egyszerűbb az anyagfelhasználás, annál jobban érzékelthetők a jászol eredetileg is szerény körülményei.

A karácsonynak nem a fenyőfa a legősibb jelképe, hanem a jászol, ami mindig egyszerű, de puritánságában is hordoz meghittséget. Nem véletlenül áll betlehem az otthonokban karácsonykor. Először Assisi Szent Ferenc állított ilyet Greccióban egy barlangban, s az ő szerzetesrendjének tagjai, a ferencesek terjesztették el mindenütt. Ebben a bizonyos első darabban Jézus életnagyságú viaszfiguraként volt jelen. Egy gazdag földbirtokos ökröt és szamarat adott az életképhez, a parasztok szalmát szórtak a padlóra, éjszaka fáklyákkal, gyertyákkal világították meg a jelenetet. A katolikus templomokban idővel mindenhol szokássá vált a betlehem-állítás Jézus születésének tiszteletére. Az olaszoktól eredő hagyományos kép magát a születést láttatja. A szereplők kezdettől fogva ugyanazok, a szent család, a háromkirályok, a pásztorok és az állatok, illetve az odasereglő nép.

A modern is lehet szép

Némelyik betlehem olyan magával ragadó, hogy azért az emberek egy zarándokút megtételére is hajlandóak, ahogy 2000 évvel ezelőtt a pásztorok a valódi betlehemi istállóhoz járultak. A művészettörténészek a betlehemeket a korszellemet, tájegységet, kultúrát hűen tükröző alkotásoknak tekintik, míg a szemlélő számára a csodálat, az öröm és az elmélkedés tárgyai. A szeretetteljes jelenet idővel a templomokból bekívánkozott az otthonokba. A betlehem legtöbbször természetes anyagokból, fából faragva, papírból vagy csuhéból készült, de ma már kapható készen vett karácsonyi dekorációként is, így nem kell az elkészítésével bíbelődnöd. Érdekes, hogy jelenleg az olaszok sem ragaszkodnak a természetes anyagokhoz, egyik legelismertebb dizájncégük, az Alessi nemrég modern, stilizált alakokkal teli műanyag dizájnbetlehemet dobott a piacra – óriási sikerrel. n

thumbnail
thumbnail
thumbnail
Ide született a kis Jézus
Nemez, fa, szalma - természetes anyagok
Ide született a kis Jézus
Műalkotás kavicsból
Ide született a kis Jézus
Adventi piramis
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.