Forrás: Europress

Zajos a szomszéd? Ezek a legjobb megoldások a panellakás hangszigetelésére

A megfelelő hangszigetelés csodákra képes, főleg akkor, ha mondjuk kisgyermekes anyukaként a zajok kiszűrése különösen fontos számodra. A panelok esetében az utólagos hangszigetelés az egyetlen megoldás, így most megmutatjuk, hogy mik az alapvető tudnivalók panel hangszigetelése kapcsolatban.

Panel hangszigetelése – EZEK A LEGJOBB MEGOLDÁSOK

Léghang vagy lépéshang?

Épületakusztikai szakértők szerint egy társasházban természetesen sosem lesz teljes és tökéletes csend, ezt semmilyen hangszigetelő anyag nem tudja garantálni. A különböző zajokat, hangokat viszont fontos megkülönböztetni. Egy panellakás esetében a vasbeton szerkezet jól szigeteli a léghangokat (pl. beszélgetés, zene) de a lépéshangokat (pl. kopogó zajok, lépések, vagy olyan hangok, amelyeknek forrása közvetlenül az épület szerkezetéhez csatlakozik) fokozottabban továbbítja. Így ha az egyik lakásban pl. fúrnak, akkor az olyan lehet, mintha ez közvetlenül mellettünk történne. Épp ezért a szakemberek szerint komplex hangszigetelő rendszerekkel érdemes próbálkozni, máskülönben nem érhető el a megfelelő zajcsökkentés. Az is fontos, hogy nem szerencsés semmilyen otthoni, „DIY barkácsolós megoldást” kipróbálni, mivel ezt a fajta munkát csak hozzáértő szakember tudja jól elvégezni.

Úsztatott aljzat

Ha felülről/alulról érkezik a legtöbb zaj, akkor ez az egyik lehetséges megoldás. Ebben az esetben szükség van egy ún. úsztató rétegre, amely a födém szerkezete és a parketta, vagy hidegburkolat aljzata közé helyezett rugalmas anyagot jelent (pl. polietilén, expandált polisztirolhab, stb.). Ilyenkor több réteg kerül egymásra: hanggátló lapok, filc, lépésálló, majd pedig a hidegburkolat/szőnyeg/parketta. Ezt célszerű a felső szomszédnál (ahonnan a hang érkezik) kialakítani, de ha erre nincs lehetőség, – és ez a gyakoribb – akkor lép életbe az alábbi második opció.

Zajfogó álmennyezet

Ekkor a saját lakásunkban kell kiépíteni az álmennyezetet, ám ezt csak abban az esetben tudjuk megtenni, ha megfelelő belmagassággal rendelkezik az otthonunk. Egy jól szigetelő födémszerkezet kialakítása szintén csak szakember segítségével oldható meg, de azt is érdemes tudni, hogy ez a fenti megoldásnál kevésbé fog védeni a zavaró zajoktól.

Nagy sűrűségű szálas anyag szigetelés

Ha az oldalsó szomszédok hangosak, akkor érdemes a nagy sűrűségű szálas anyag szigetelést bevetni az oldalfalakra. Ez a szigetelés vastagságától függően nagyjából 10-12 cm-t vesz el a lakás alapterületéből a kérdéses falak mellett – persze a burkolattal együtt. Utóbbit természetesen muszáj ráhúzni a szigetelésre, hogy esztétikusabb legyen a látvány: akár egy fapanel, vagy sima gipszkarton is jó megoldás lehet.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.