Teraszburkolat típusok, Fotó: Europress

Teraszburkolat típusok, előnyök, tippek a tökéletes választáshoz

A tökéletes teraszburkolat kiválasztása nagyon fontos, hiszen döntésünk hosszú távra szól. Költséges és megterhelő lenne teraszunkat évente újra burkolni, ezért a megfelelő burkolat kiválasztása előtt érdemes alaposan tájékozódni lehetőségeinkről. Ezúttal a teraszburkolatokat forgalmazó WPC Centrum munkatársát, Hernád Balázst kértük fel, hogy szakértőként ismertesse a különböző kültéri burkolatok jellemzőit, és az előnyök-hátrányok felsorakoztatásával segítse olvasóinkat a burkolatválasztásban.

1. Fa teraszburkolat

“A fa az egyik legszebb teraszburkolat, ám nagyon fontos rendszeres és szakszerű ápolása. Ez egyfelől sokba kerül, másfelől időigényes, ezért általában nem is törődnek vele a megfelelő módon. Később sokan csalódnak, mert ápolás hiányában rövid időn belül tönkremegy a fa teraszburkolat.” – kezdi szakértőnk, aki leginkább az egzota, vagyis a trópusi fa burkolatot javasolja. Ez a fafajta ugyanis sokáig bírja kültéren, az évi egy, de inkább két kezelést azonban ennél a típusnál sem lehet megúszni. Az esztétikum mellett fa előnyei közé tartozik, hogy terhelés esetén ritkán törik el. Tehát ha egy nehéz tárgy ráesik, benyomódik, megkarcolódik, de nem sérül olyan mértékben, mint például a kerámia burkolat.

2. WPC teraszburkolat

A WPC, vagyis a fa-műanyag teraszburkolat meleg burkolat, ami üde színfolt lehet a máig többségben lévő hidegburkolatok között. Szakértőnk elmondja, hogy a WPC-t azért fejlesztették ki, hogy egy külsejében fához hasonló, meleg, hangulatos, de ugyanakkor ellenálló, és kevesebb ápolást igénylő anyagot hozzanak létre. E kezdeti törekvés mellett mára a WPC önálló szerepet kapott a piacon, így nem feltétlen cél, hogy a fára hasonlítson. Előnye, hogy tényleg jóval könnyebb, és olcsóbb az ápolása, csak tisztítást igényel, különleges kezelést nem. Ez azonban az árán is meglátszik, 15-16 ezer forintos négyzetméter ár alatt megbízható minőségű komplett WPC burkolatot nem lehet kapni. De megéri, hosszú távú beruházás, akár több évtizedre szóló megoldást jelenthet. És csupán két dologra kell figyelni, ha ezt a típust választjuk: a hőtágulásra és a világosodásra. A hőtágulás következtében a WPC térfogata változik, melegben minimálisan növekszik, hidegben pedig csökken. Erre a telepítéskor fokozottan kell ügyelni. Hernád Balázs kihangsúlyozza a szakszerű telepítés fontosságát, ami a WPC teraszok tartósságának sarkaltos pontja. A WPC burkolat jellemzője az is, hogy néhány árnyalatnyit világosodik a lerakás után. Ha azonban jó minőségű a burkolat, a világosodás 1-2 hónapon belül befejeződik, az anyag eléri végleges színét. Fontos megjegyezni, hogy színváltozás nem következik be, árnyalatokról beszélünk mindössze. A WPC felülete mikrobarázdált, így nem csúszik. Nem sérül olyan látványosan, mint a kerámia, karcolódik ugyan, de a kialakítása miatt ez nem látványos, csiszolással javítható.

WPC teraszburkolat. Fotó: WPC Centrum

WPC teraszburkolat. Fotó: WPC Centrum

3. Kerámia (csempe) teraszburkolat

A kerámia hidegburkolat előnye, hogy olcsón, akár 10 ezer Ft/nm2 ár alatt is beszerezhető széles választékban. Választáskor leginkább arra kell odafigyelni, hogy az adott kerámialap mennyire csúszásgátló, illetve megfelel-e a kültéri igénybevételnek. Van ugyanis csúszósabb és kevésbé csúszós kerámia burkolat is. A másik nagy kérdés a fagyállóság. Ha ezekre nem figyelünk, akkor egyrészt balesetveszélyessé válhat a teraszunk, másrészt egy-két téli fagy után akár tönkre is mehet. A kerámia burkolatok hátránya továbbá még a törékenység, hiszen anyaga ridegebb, így könnyebben reped, törik. Vigyázni kell a terhelésével, hogy ne ejtsünk rá nehezebb tárgyakat, hiszen a kerámia járólap cseréje sokszor nehézkes, a javítás után a padló kevésbé esztétikus. A takarítás szempontjából viszont mindenképp előnyös választás, tisztán tartása egyszerű: elég felmosni.

Olvasd el ezt is!Hogyan burkolj teraszt?

5 hasznos tanács a tökéletes választásához:

  1. Figyeljünk arra, hogy a választott burkolat csúszásgátló legyen. Esős, havas időben ez nagyon fontos lesz!
  2. A fagyállóság legalább ilyen fontos, hiszen ha nem fagyálló a burkolat, télen a mínuszokban akár teljesen tönkre is mehet és tavasszal burkolhatunk újra.
  3. Könnyen lehessen takarítani/felmosni. Ez választáskor még nem tűnik olyan fontos tényezőnek, de használat közben később annál inkább az lesz.
  4. A teraszburkolatot csakis szakemberekkel telepíttessünk! Könnyű elrontani, hibákat pedig később nagyobb költségekkel járhat helyrehozni, mint amennyit korábban megspóroltunk azon, hogy olcsóbb kivitelezőt választottunk.
  5. Ne kapkodjuk el a választást, és ne a legolcsóbb burkolatot vegyük meg, gondolkodjunk hosszú távra. Az autóvásárlást sem kapkodjuk el, egy nagyobb terasz kialakítása is százezres, milliós kiadásokkal jár. Alaposan nézzünk szét a piacon, és szakemberek segítségével találjuk meg a számunkra legjobb megoldást

Forrás: teraszburkolat.net, wpc-center.hu

Te milyen teraszburkolatot választanál?

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok&Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!
<< Ezt ITT tudod megtenni! >>

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.